تغییر سبک زندگی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

این روزها به علت آلودگی هوا و استرس زیاد، در معرض بیماری‌های گوناگون قرار داریم. همیشه شنیده‌ایم که پیشگیری بهتر از درمان است.

جالب است بدانید که با رعایت برخی موارد جزئی و تغییر سبک زندگی می‌توان به سادگی از ابتلا به این بیماری‌ها پیشگیری کرد. سبک زندگی سالم با داشتن یک برنامه ورزشی منظم، ساعات مناسب خواب و بیداری، رژیم غذایی مناسب، کنترل احساسات، آب و هوای مناسب، حمام کردن مناسب و رابطه جنسی مناسب حاصل می‌شود. اگر مایل هستید سبک زندگی سالمی داشته باشید، با ما همراه شوید. در ادامه، به توضیح هر یک از این موارد پرداخته‌ایم.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”166″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

برنامه ورزشی منظم

 

بی‌تحرکی مطلق و فعالیت بیش از اندازه از عوامل مهم زمینه‌ساز برای بروز اختلالات اضطرابی و افسردگی هستند. حکمای طب سنتی ایران معتقدند که تحرک و استراحت متعادل، مواد زائد بدن را از بین برده و غذای خورده شده را به مواد مناسب و نشاط‌آور برای بدن تبدیل می‌کند.

از دیدگاه طب سنتی، ورزش معتدل ورزشی است که رنگ چهره را مایل به سرخی کرده و فرد شروع به نفس نفس زدن و عرق کردن کند. با افزایش میزان تنفس و تعریق نیز باید ورزش را به تدریج قطع کرد.

بهترین زمان برای ورزش کردن، در فصل بهار نزدیک ظهر، در تابستان صبح زود و در پاییز و زمستان نزدیک غروب است. فاصله ورزش کردن با غذا خوردن باید تنظیم شود. ورزش کردن در حالت گرسنگی و نیز بلافاصله بعد از خوردن غذا، صحیح نیست. زمان ورزش باید حدود ۲ ساعت بعد از صرف غذا باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1593598204609{background-color: #d8d8d8 !important;}”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

ساعات مناسب خواب و بیداری

گرسنه خوابیدن هم باعث می‌شود تا رطوبت بدن بیش از حد تحلیل رفته که خود منجر به لاغری و ضعف بدن می‌شود.

خواب در روز، مناسب نیست چون باعث تغییر رنگ چهره و عدم دفع مواد زائد از بدن می‌شود. به خصوص خواب نزدیک غروب آفتاب بسیار کسالت‌آور بوده و در کتب طب سنتی از آن به عنوان خواب هلاکت یاد می‌شود. بنابراین اگر عادت به خواب در روز دارید بهتر است آن را به تدریج ترک کنید.

هنگام خواب در هر فصلی که باشد بهتر است روی بدن پوشانده شود. زیرا در این حالت، حرارت در بدن به سمت داخل رفته، ظاهر بدن سرد شده و با اندک نسیمی تحت تأثیر قرار گرفته و ممکن است زمینه‌ساز بیماری شود.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”169″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”170″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

رژیم غذایی مناسب

با اینکه خوردن و نوشیدن یکی از لذت‌های زندگی است اما توجه به توصیه‌های تغذیه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

این توصیه‌ها شامل موارد متعددی می‌شود که هر فرد روزانه چندین بار با آن‌ها سر و کار دارد. حکمای بزرگ طب سنتی ایران، غذاها و نوشیدنی‌های شادی بخش و متنوع را برای برطرف کردن افسردگی و ایجاد شادی معتدل، توصیه می‌کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1593598460558{background-color: #d8d8d8 !important;}”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

کنترل احساسات

کنترل حالات روحی و روانی، یکی از مهم‌ترین اصول حفظ سلامتی از دیدگاه حکمای طب سنتی است. حالات روحی و روانی، تغییرات عمیق و بسیار سریعی در سلامت انسان ایجاد می‌کند و در برخی موارد موجب بروز بیماری می‌شود. این حالات شامل خشم، شادی، ترس، غم، نگرانی و خجالت است که بروز هر یک از این حالات عاطفی در حد تعادل خود، در طول زندگی هر فردی قابل انتظار است اما وقتی از حالت تعادل خارج شده و بیش از حد بروز کند، تأثیرات مخربی بر جسم خواهد گذاشت.

شادی در حد تعادل باعث شادابی و فربهی متعادل، تقویت حرارت و رطوبت مفید برای بدن، هضم بهتر غذا و دفع مناسب مواد زائد از بدن می‌شود. همچنین شادی متعادل، روند پیری را به تأخیر انداخته و هوش طبیعی بدن را تقویت می‌کند و بدین ترتیب زمینه غلبه بدن بر بیماری را فراهم می‌کند.

اگر شادی زیاد تبدیل به هیجان شدید شود، برای بدن مضر است. ترس، غم و اندوه، حسرت، یأس و ناامیدی نیز به هر دلیلی که ایجاد شوند، تأثیر مخربی بر بدن می‌گذارند. این نوع از حالات روحی و روانی با تضعیف سیستم دفاعی بدن، احتمال بروز انواع بیماری را افزایش داده و بدن را از تأثیرپذیری از غذاهای مفید و داروهای لازم ناتوان می‌کنند طوری که گاهی با انواع رژیم غذایی، دارویی و درمان‌هایی مانند ماساژ و حجامت نیز بهبودی چندانی حاصل نمی‌شود. ولی با اصلاح وضعیت روحی و روانی همان بیمار، تغییرات مثبت و چشمگیری در روند بهبود ایجاد می‌شود.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”404″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید